blog

Sosyal medya dünyası ortaya çıktığı 10 yıldan beri baş döndürücü bir hızla yenilik, gelişme vs gibi yeni yaklaşımlar doğuruyor. Twitter'ın yükselişi ve düşüşü, Facebook dışında başka sosyal ağların ortaya çıkışı, ağların birbirine entegre çalışması gibi sayısız yaklaşım gerçekleşti. Son döneminse sosyal medyanın yıldızı instagram, Facebook'un satın almasın sonra hızla yükselişe geçen instagram dünyada en aktif kullanılan ve en fazla etkileşim yaratan sosyal ağ. Yaratıcılık ve Teknolojinin verimli kullanılması geri dönüş yaratabilmek için kritik unsur. Instagram reklamlarından daha yüksek geri dönüş alabilmeniz için geregen ipcularını sizin için derledik.


1- Hedef Kitlenizle Alakalı Reklamlar Yaratın

Hedef kitleyle alakalı içerik yaratırken ilk oluşturduğunuz kampanyayı kitlenizi tanımak için kullanın. Satış hedeflerine odaklanmaktansa hedef kitlenizi harekete geçiren şeylere odaklanın. Hedef kitleniz Instagram’da hangi eylemlerde bulunuyorlar? İstediğiniz hedef kitle davranışını gözlemleyin. Bu verilere dayanarak hedef kitlenizle alakalı içerikleri onlara iletebileceğiniz bir plana dökebilirsiniz.

Bonus:Instagram’da Hedef Kitle Nasıl Seçilir?

En İyi Müşterilerle Güçlü Bir Etkileşim İçin Özel Hedef Kitleleri Kullanın

Özel hedef kitleler Facebook, vb uygulamalarda içeriklerinizi görmüş veya izlemiş Instagram kullancılarıdır.

Yeni Takipçiler İçin Birbirine Benzer Kitleleri Kullanın

Benzer kitleler daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşmak için anahtar noktadır. Bu kitleleri saptamak işinizin demografik bilgileri ve üst düzey müşteri grubu profillerinizle sağlanır.

Birinci Elden Kullanıcı Deneyimi İçin Kişisel Hesap Açın

Bazen hedef kitlenizin isteklerini anlamak ve tanıtım yapmanın en iyi yolu onların seviyesine inmektir. Bir hesap açın ve bu hesabı içerik tüketicisi olarak kullanın. Platformu hedef kitlenizin nasıl kullandığını anlayıp onlara çekici deneyimler yaratın.

2- Görselinizin %20’den Fazlasını Metin Kaplamasın

Instagram içeriklerinizdeki, reklam görsellerinizdeki metin, görselin %20'sinden fazla olmamalıdır. Eğer metin eklemek istiyorsanız metnin çekici olduğundan emin olun. Marka kimliğinizi ve mesajınızı tamamlayan bir metin seçmek sizin yararınıza olacaktır

3 Güçlü Bir Odak Noktasıyla Net bir Görüntü Kullanın

Görsellerinizi basit sade ve düzenli kullanın. Basitlik, kullanıcıların spesifik mesajlara yada elementlere odaklanmalarını sağlar. Farkındalık yaratmak için netleşmek, kolay anlaşılır olmak şart.

4- Zekice Markalama Yapın

Marka adını ve logonuzu herhangi bir içerikte ilgi odağı yapmak çekicidir. Fakat mesajınızı Instagram kullanıcılarına iletirken yaklaşımınızın daha çekiçi olması gerekir. Kullacılar göründüklerinden daha bilgililer ve kafa karıştırıcı reklamlara karşı istesizlerdir olabildiğince ilgi çekici basit ve sade görünümlü içerikler üretmekte fayda var. Müşterilerinizle olabildiğince iyi bir şekilde ilgilenin müşteri memnuniyeti her daim zirvede olmalı. Müşterilerden daha çok kendileri ile ilgilenen firmalar Instagram'da bu durumun sıkıntısını yaşarlar.

5- Hikaye Reklamlarını İhmal Etmeyin

Instagram’ın Snapchat’ten ilham alarak geliştirdiği Hikaye özelliği son dönemin parlayan yıldızı. Hikaye bölümüne yaratıcı reklamlar vermek ilgi çekiçi ve kullanı ile anlık iletişim kurabilmenizi sağlıyor.

6- Video Reklamları Kullanın

Instagram video içerik üretmek için harika bir ağ olsa bile genel olarak videonun daha az tercih edilidiği bir ağdır. Lakin video reklamları da en az görsel reklamlar kadar geri dönüş sağlamaktadır. Kullanıcılara video reklamlarında basit sade ve karışık olmayan bir içerik sunun.

7- Kullanıcı Tarafından Oluşturulmuş İçerikleri Reklamlarınıza Katmayı Deneyin

Kullanıcı bazlı içerikler güçlü ve ikna edicidir çünkü bu içerikleri kullanıcı oluşturur aynı zamanda özgün ve güvenilirdir. Markanız için hızlı çözümler doğurabilir. Siz de kullanıclılar tarafından oluşturulmuş içeriklerle instagram reklamlarınızı, sayfanızı üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

8- Reklamlarınızda Kullanabileceğiniz Hashtagler Geliştirin

Hatırlanabilir, kolay, size uygun bağlantı ve eşsiz hashtagleri reklamlarınıza katın. Sadece reklamlar için değil sayfanızda oluşturduğunuz içerikler için de bu hashtagleri kullanmaznızda fayfa var. Eğer kullanıcılar bu hashtaglere tıklar ise reklamlar sayesinde daha çok kitleye ulaşırken aynı zamanda konuyla ilgili ürettiğiniz diğer içeriklerede ulaşabilirler